Sviečka je symbolom svetla a večného života, svieti nám na cestu životom.
Oblátky sú súčasťou Vianoc od stredoveku. Jedávajú sa s medom a cesnakom, niekde aj s orechmi. Kedysi sa piekli veľmi namáhavo nad sporákom alebo otvoreným ohniskom.
Orechy rozhodila hlava rodiny do všetkých kútov miestností so slovami: Na všetky svetové strany posielam zvesť o Spasiteľovi pre pokoj a mier vo svete a nech do mojej rodiny prúdi zo všetkých strán sveta len zdravie a šťastie po celý rok. Každý, kto sedel za stolom, rozbil orech, a keď mal zdravé jadro, znamenalo to, že bude zdravý po celý rok.
Med nemohol chýbať na žiadnom stole. Je symbolom hojnosti, zdravia a lásky. Medom sa na Štedrý večer robili krížiky na čelo dievčatám, aby boli krásne, a deťom, aby boli zdravé.
Cesnaku sa v rodinách po celý rok nezje toľko ako v čase adventu. O cesnaku sa tradovalo, že odpudzuje diabla. Natierali sa ním zámky na dverách domu, maštale i závory na chlievoch. To preto, aby kravy, kozy a ovce nestratili mlieko. Robili sa ním krížiky na čelo, ale hlavne sa jedol. Dnes, keď je dokázané, že cesnak je veľmi zdravý a obsahuje prírodné silice a antibiotiká, musíme uznať, že naši predkovia boli veľmi múdri.
Jablká boli súčasťou štedrovečerného stola už v 16. storočí. Hviezda po rozkrojení jablka znamenala zdravie, kríž bol zlým znamením. Inde zas hlava rodiny rozkrájala jabĺčko na toľko častí, koľko ľudí sedelo pri stole. Keď niekto odišiel do cudziny, mal si pripomínať, s kým jedol na Štedrý večer jabĺčko, aby sa nezabudol vrátiť domov, kde ho majú radi.
Pohár s vodou je znamením života. Na stole nechýbala ani svätená voda na pokropenie jedál.
Šošovica je symbolom bohatej úrody a dostatku peniažkov po celý rok.